1 / 2 sider - klik for at bladre

Kloning: Videnskab, etik og fremtidens muligheder

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kloning: Videnskab, etik og fremtidens muligheder er en dansk-opgave fra 2008 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (660 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Opgaven redegør for kloningens videnskabelige proces, med eksemplet Dolly fåret. Den diskuterer kloningens potentiale inden for sygdomsbehandling, de høje risici ved menneskekloning, og de etiske overvejelser. Afslutningsvis præsenteres personlige holdninger til kloningens fremtid.

Redaktørens vurdering
7 God
En informativ redegørelse for kloningens proces og etiske aspekter, herunder eksemplet med Dolly. Opgaven indeholder en personlig diskussion af emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bioetik
  • dolly
  • genetik
  • kloning
  • reproduktion
  • stamceller
  • sygdomsbehandling
  • videnskab

Kloning kunne bruges til at frembringe en vævsdonor til et barn med en dødelig sygdom. Kloning kunne måske bruges til at give forældre en erstatning for et barn de har mistet. Kloning kunne være en hjælp for den lille gruppe af barnløse par. Kloning er en stor del af vores forskning, det har været mange år undervejs, men nu skulle det være nogenlunde på plads hvordan man kloner. Dog har man ikke forsøgt på mennesker endnu, da det er for riskikabelt.

Kloning er en form for formering. Et individ kan skabes, uden at æg- og sædceller er involveret. Når man kloner, så frembringes der en kopi af den klonede organismes arvemasse. Det gøres ved at tage kropscellens kerne ud og sætte den ind i en ægcelle, som på forhånd er blevet tømt for sit indhold. Derefter giver man ægcellen et lille elektrisk stød og ægcellen vil opføre sig, som om den netop var blevet befrugtet og begynde at dele sig. Det er ikke alle kloner der overlever fødslen, og de dyr, som når frem til fødslen, er ofte dødfødte - 30%-50% dør tidligt. Det er én af grundene til, at stort set alle forskere mener, at kloning af mennesker vil være alt for risikabelt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver