I 1973 betød en krig i Mellemøsten, at Danmark ikke fik leveret olie nok til at lave strøm. Derfor skulle danskerne virkelig spare på energien. Man tændte kun det lys, der var allermest nødvendigt. Det blev også dyrt at købe brændstof til bilerne. Derfor havde man bilfrie dage. Efter den oplevelse byggede man kraftværkerne om, så de også kunne køre på kul, ikke kun olie. Det blev et mål at spare på energien. Med energikrisen i baghovedet begyndte de danske el-selskaber derfor at lave brochurer med spare råd.
Under energikrisen i 1973 skulle man have en tilladelse i sin forrude, hvis man ville køre om søndagen. Denne her var til en præst, som var nødt til at køre om søndagen.
Den første energikrise
Den første energikrise er betegnelsen for begivenhederne i oktober 1973, da de olieproducerende lande firedoblede oliepriserne fra 3 til 12 US dollars fra den ene dag til den anden.
Det medførte, at danskerne skulle lære at spare på energien
der skulle slukkes for lyset, skrues ned for radiatorerne, tage brusebad i stedet for karbad, hver anden gadelygte blev slukket, bilernes hastighedsbegrænsning blev sænket og meget mere.
Den anden energikrise
Den anden energikrise kom i 1979, hvor de olieproducerende lande forhøjede priserne fra 13 til 36 US dollars. Den anden energikrise medførte, at kravene til boligernes isolering blev strammet og senere blev der indført energiafgifter, som skulle gøre det til folk begynder at spare på energien.
Det er gratis at oprette en konto