1 / 2 sider - klik for at bladre

Argumenter mod atomkraft

  • Fysik
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Argumenter mod atomkraft er en fysik-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (458 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 3. januar 2012.

Denne opgave præsenterer en række argumenter mod atomkraft. Den diskuterer farerne ved reaktorulykker, de langvarige problemer med radioaktivt affald og de høje anlægsomkostninger. Opgaven fremhæver desuden fordelene ved at investere i vedvarende energikilder som vind-, sol- og vandkraft.

Redaktørens vurdering
7 God
En velstruktureret argumenterende opgave om atomkraftens ulemper, der dækker sikkerhed, affald og økonomi. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • atomaffald
  • atomkraft
  • energipolitik
  • miljø
  • radioaktiv stråling
  • reaktorulykker
  • solenergi
  • vedvarende energi
  • vindkraft

Atomkraftværker giver kun energi i form af elektricitet. Varmen fra kølevandet kan ikke udnyttes til fjernvarme. Jeg synes Værkerne er for farlige at have liggende tæt på store befolkningskoncentrationer. De duer eksempelvis ikke til at klare samfundets topbelastninger og i atomkraftsamfundet skal vi alligevel skaffe masser af energi fra andre energikilder. I Storbritannien ligger atomkræftværket Sizewell B. Det er under opbyggelse og er specielt lavet til at være meget sikkert. Jeg synes bare problemet er bare at dette atomkraftværk kommer til at koste 43 milliarder kroner at bygge. Det er dokumenteret at det bedste for miljøet og det vil så også sige at det er bedre for os mennesker er at bruge pengene på fx Vindkraft, Solenergi, Vandkraft, Bølge- og Tidevandskraft, på den måde ville man få meget mere for pengene. Udnytte ørkener f.eks. Sahara til solenergi, eller vindkraft i Skandinavien.

Atomkraftens affaldsproblem er ikke løst

Det radioaktive affald fra atomkraftværkerne skal opbevares i hundredetusind år før at de radioaktive stråler de er døde. Og der er ikke nok steder at gøre af det. Til sidst bliver lagrene fyldte og så bliver man nød til at dumpe det i havet. Eller finde en anden måde.

Risikoen for reaktorulykker

Man kan lave nok så mange sikkerhedsberegninger. Man kan påstå nok så mange gange, at det ikke kan ske. Der er alligevel ingen, der kan garantere mod fejl. Med de nuværende ulykkeserfaringer og med godt 400 reaktorer i drift kan man statistisk set anslå, at der vil ske en alvorlig atomkraftulykke med 5-10 års mellemrum et eller andet sted i Verden.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver