1 / 7 sider - klik for at bladre

Kropsidealer og reklamer: en analyse

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 10
  • 7 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kropsidealer og reklamer: en analyse er en dansk-opgave til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 10. Fylder 7 sider (2.192 ord, ca. 10 min. læsning) og blev publiceret 5. januar 2012.

Denne opgave analyserer kropsidealer i det 21. århundrede og reklamebranchens rolle i at forme disse idealer. Den diskuterer, hvordan reklamer skaber latente behov for skønhed og tiltrækning, samt hvordan kropsidealer har udviklet sig historisk. Opgaven inkluderer en personlig refleksion over idealernes indvirkning på individet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet og reflekterende essay om kropsidealer og reklamer. Indeholder personlig perspektivering og god argumentation.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • calvin klein
  • kropsidealer
  • mediepåvirkning
  • plastikkirurgi
  • reklamer
  • samfundskritik
  • selvopfattelse
  • skønhedsidealer

En mand og en kvinde står med front mod hinanden. Man kan ikke se deres ansigter, men derimod deres perfekte maveparti. Fra brystet og til lårene er de helt igennem perfekte. Manden har en veltrænet mave og ikke ét gram fedt. Kvinden er slank og holder en hånd på hendes fejlfrie kurver. Deres underliv er på vej til at mødes. De perfekte kroppe mødes. Dette er en reklame. En reklame for en parfume lavet af Calvin Klein. En reklame der skildrer vor tids kropsidealer. En reklame der medvirker til at alt for mange mennesker tror, at det er det ydre der i virkeligheden tæller.

Vi befinder os i det 21. århundrede, hvor individet er det vigtige. Det gælder for individet om at få succes. Dét er, hvad vi skal bruge vores liv på - at få succes. Men hvordan opnår man succes? Er det nok bare at være god til det man gør? Nej. Det var det engang, men i det 21. århundrede bliver vores underbevidsthed invaderet af tanker fra reklamer. Reklamerne sniger sig ind i vores underbevidsthed og planter små frø, der spirer og får os til at se anderledes på tingene. De skaber et latent behov, der får os til at handle på måder som vi slet ikke har lyst til. Det 21. århundredes menneske har igennem reklamer fået opbygget et latent behov, for at være smukke. Virksomheder har igennem mange år markedsført sig med unaturligt smukke mennesker og promoveret deres produkt ved at få dig til at tro, at du bliver smukkere af deres produkt, og at deres produkt kan ændre, hvordan andre mennesker ser på dig. Du tror, at produkterne kan give dig alt, hvad du altid har drømt om. Reklamerne får dig til at tro, at du kan blive en stjerne, hvis du køber deres produkt. De anvender smukke mennesker, fordi du tror du kan få det der følger med det at være smuk. Ifølge reklamerne indebærer det at være smuk, at man får hvad man vil have.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver