1 / 2 sider - klik for at bladre

Det smukke ved Danmark: en personlig refleksion

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Det smukke ved Danmark: en personlig refleksion er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (1.029 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 7. januar 2012.

Denne opgave reflekterer over, hvad der gør Danmark smukt, og tager udgangspunkt i Marina Cecilie Ronés essay om emnet. Opgaven diskuterer hjemfølelse, naturens skønhed, demokratiets betydning og danskernes hjælpsomhed, og perspektiverer med personlige oplevelser.

Redaktørens vurdering
7 God
En personlig og velstruktureret refleksion over Danmarks skønhed, der engagerer sig i et essay af Marina Cecilie Roné. God til inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • danmark
  • demokrati
  • essay
  • hjemfølelse
  • hjælpsomhed
  • marina cecilie roné
  • natur
  • skønhed

Nu efter at jeg har siddet, og læst Marina Cecilie Ronés essay om det smukke ved Danmark, tror jeg at hendes pointe og det vigtigste, som hun mener at der er det smukke ved Danmark er, at det er hendes hjem. Hun har spurgt sine venner og andre mennesker omkring hende, hvad det er, som de synes der er det smukke ved Danmark, men det var ikke det samme, fordi at det er deres mening og ikke Marinas. Marina har prøvet at finde det smukke i Danmark i naturen, men alligevel synes hun ikke at det var nok. Mange lande har jo det samme, som Danmark har og faktisk også mange andre ting, som måske gør det andet land smukkere end Danmark. Men efter hun har siddet og tænkt rigtig meget på hvad det smukke ved Danmark er, fandt hun ud af det. Det smukke ved Danmark er, at det er hendes hjem.

Jeg synes at i nogle punkter har Marina ret i angående, hvad det smukke ved Danmark er, men andre steder efter min mening synes jeg at nogen af tingene ikke er det afgørende om det er det smukke ved Danmark eller ikke, som for eksempel: Jeg synes ikke at naturen er det smukke ved Danmark da, jeg selv ikke er så meget ude i naturen, men i det punkt med at det smukke ved Danmark er at, det er hendes hjem er jeg helt enig i at, det er det smukke ved Danmark.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver