1 / 2 sider - klik for at bladre

Dualitetens storby: modsætninger og oplevelser

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Dualitetens storby: modsætninger og oplevelser er en dansk-opgave til 2.g el. lign.. Fylder 2 sider (842 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 2. februar 2012.

Denne artikel udforsker storbyens komplekse dualitet, hvor den både tiltrækker og frastøder. Den belyser, hvordan byen er et mylder af sanseindtryk, kreative miljøer og mobilitet, men også et sted for forurening, kriminalitet og ensomhed. Med inddragelse af tekster fra Poul Henningsen, Birgitte Tindbæk, Jokeren, Per Stounbjerg og Emil Bønnelykke diskuteres anonymitetens frihed og fængsel.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid introducerende artikel om storbyens dualitet, understøttet af litterære og kulturelle eksempler. Velskrevet og struktureret.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • anonymitet
  • byliv
  • dualitet
  • ensomhed
  • kultur
  • københavn
  • litteratur
  • modsætninger
  • poul henningsen
  • storbyen

Opgave: introducerende artikel om oplevelser af storbyen.

Aflevering: 20. september 2010.

Modtager: Læsere af f.eks ud og se med DSB.

Dualitetens storby.

Storbyen, modsætningernes mødested. Dualitetens skueplads. Storbyens mylder er det perfekte sted at forsvinde og i storbyens evigt pulserende liv er det også nemt at blive ensom. Storbyen er i sig selv en dualitet der samtidigt tiltrækker og frastøder byboen.

Byen er fyldt af sanseindtryk, sirener der suser forbi, børn der leger, loppemarkeder i de små sidegader og forunderlige butikker.

Byboerne er en bredt blandet skare, der findes alt fra samfundstøtter til udstødte af samfundet.

I byen findes også mange farverige bohemetyper. Der findes ”goth´s”, punkere osv. Byen virker som en magnet på kreative mennesker, hvilket virker som en konstant blodtilførsel til storbyens kunstmiljøer. Storbyen er der hvor man finder undergrundskunsten og undergrundsmusikken. Det er her man tager ud for at høre et ukendt undergrundsband, før de er blevet berømte.

København har sine årstider – om vinteren er gaderne mere øde, folk opholder sig der ikke længere end højest nødvendigt, måske lige undtaget et par børn som leger i sneen. Når sommeren kommer myldrer folk frem på gaderne, som fyldes med musik fra lejligheder med åbne vinduer, fra musikarrangeramenter og lignende. Folk fylder parker og grønne områder op, griller, er glade og hygger sig.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver