1 / 3 sider - klik for at bladre

Guder, Buddha og livet efter døden i buddhismen

  • Andet
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Guder, Buddha og livet efter døden i buddhismen er en andet-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (676 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 18. marts 2012.

Gennemgang af gudsopfattelsen i buddhismen, herunder diskussion af ateistiske fortolkninger og guders rolle i fænomenernes verden. Beskrivelse af Buddha som historisk person og frelsende kraft, samt introduktion til Bodhisattvaer. Opgaven forklarer også livet efter døden, genfødsel, karma og målet om Nirvana.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for centrale begreber i buddhismen, herunder gudsopfattelse, Buddhas rolle og livet efter døden. Teksten er velstruktureret og informativ.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bodhisattvaer
  • buddha
  • buddhisme
  • genfødsel
  • guder i buddhismen
  • karma
  • livet efter døden
  • mahayana-buddhisme
  • nirvana
  • tibetansk buddhisme

Guder: Buddhister har ingen gud på samme måde som kristne, jøder og muslimer. Der er ingen skaber gud og ingen almægtig herre, der bestemmer livets og universets gang.Buddha og buddhistiske tænkere har på forskellig vis udtrykt, at guder ikke er reelle, men at de bare er illusioner ligesom andet her i universet. Derfor er der mange, der har kaldt buddhismen for en ateistisk religion, dvs. en religion uden guder. Og derfor har man haft svært ved at definere buddhismen som en religion, fordi troen på en gud i vores kultur har været central forståelse af begrebet religion.

Guder og væsener

Religion er andet end tro på gud(er). Og uden guder er buddhismen nu heller ikke. Fra et andet synspunkt, findes guder ikke, de er blot symboler. Og som sådan er de ligeså uvirkelige som andre fænomener, der dybest set ikke eksisterer i sig selv. - Specielt den tibetanske buddhisme har udarbejdet teknikker i forbindelse med døden, hvor den døende skal erkende, at både guder og dæmoner blot er udtryk for vedkommendes eget sind. Men på den anden side er de heller ikke mere uvirkelige. De eksisterer i fænomenernes verden, i at, vi som mennesker kan forestille os, men som ikke er den helt sandhed.Den buddhistiske ”verden” har guder, men de har det slet ikke så godt som mennesker - de har det for behageligt til at ville stræbe efter frelsen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver