Hvorledes adskiller Maffesoli’s beskrivelse af det senmoderne samfund fra Gidden’s og Ziehe’s?
Tradition – moderne – senmoderne
Fra tradiotion til det moderne. Det traditionelle samfund er industri, og landbrug, man var en del af fællesskabet i det lokale samfund. Man fulgte traditionerne og religionen i livet. I det moderne samfund bliver man mere selv styret. Oplysningstiden, man bliver fornuftig, det er videnskab som er det rigtige. Man tror ikke på at gud skabte jorden på 7 dage, og man kan ikke købe sig fri fra synder.
Man går fra at være religiøs til at være mere kritisk over for religionen.
Moderne og senmoderne ( senmoderne er det ” nye samfund)
I det moderne samfund var familien og klassen det man gik efter, og i det senmoderne samfund er man blevet mere individualiseret, man lever efter som man selv gerne vil.
( neo stammen) f.eks hooligans er meget under det moderne samfund, de har et lokal hold, og bar som de altid tager til, og har svært ved at begå sig i et senmoderne samfund fordi de hellere vil være i baren med med dem de kender, de føler sig trygge og elsker at omgås med dem de plejer.
Samtidig er det heller ikke ALLE.
Det er gratis at oprette en konto