I dag vælger mange unge computeren frem for sporten. Det resulterer i, at vi i Danmark bliver federe end nogensinde før. Kombinationen af fastfood og ingen form for motion, giver os et billede af hvordan USA så ud i starten af deres fedme epidemi. Dem vil vi komme til at ligne, hvis ikke den stil bliver ændret nu!
Førsteholdet eller fester?
Fredag er der fest med vennerne, og lørdag morgen skal der spilles kamp. Hvad skal man vælge? Det spørgsmål stiller mange unge sig selv hver weekend, og ofte ender det med festen om fredagen, blandt andet fordi vennerne presser på. Mange unge mener at de kan styre det og sagtens gå på banen dagen efter, men når festen først er i gang og vennerne drikker, kan det være svært at holde igen. Dermed konstaterer mange unge at man ikke kan begge dele, og vælger så sporten fra, er mere sammen med festvennerne.
Til et stævne i Fløng, mødte jeg et gymnastikhold. De fester ofte sammen, og på den måde kan de holde igen, når de skal ud at opvise morgenen efter.
Team Danmark
Mange former for sport er i dag meget konkurrencepræget, og dermed skal sporten tages meget seriøst. Det kan måske virke for overvældende for nogle og derfor vælger de sporten fra.
Det er gratis at oprette en konto