1 / 7 sider - klik for at bladre

Danmarks forurening og vejen mod grøn energi

  • Biologi
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 7 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Danmarks forurening og vejen mod grøn energi er en biologi-opgave fra 2008 til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 7 sider (2.329 ord, ca. 10 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave redegør for Danmarks primære kilder til forurening, herunder udslip fra kraftværker, transport og landbrug. Den beskriver desuden Danmarks indsats inden for vedvarende energi, såsom vindkraft og solceller, og giver konkrete råd til, hvordan den enkelte kan bidrage til at mindske forureningen. Opgaven diskuterer også konsekvenserne af global opvarmning for Danmark.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for Danmarks forurening og indsats for grøn energi. Teksten er velstruktureret, informativ og giver konkrete råd til miljøbeskyttelse.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • danmarks forurening
  • drivhusgasser
  • fotosyntese
  • klimaforandringer
  • miljøbeskyttelse
  • naturgas
  • råolie
  • solceller
  • vedvarende energi
  • vindkraft

Siden 1997 har Danmark været selvforsynende med energi. Det betyder, at vi selv producerer det energi, vi skal bruge, så vi ikke er nødt til at købe energi fra andre lande. En af grundene til at vi kan producere nok energi til vores eget land, er at vi udvinder meget råolie og naturgas fra Nordsøen. På kraftværkerne rundt omkring i landet bliver råolien og naturgassen omdannet til energi, som dækker meget af Danmarks energiforbrug(resten af energiforbruget bliver dækket af primært vindenergi, men også energikilder). Problemet er bare, at der er meget kuldstof i de to materialer, som giver et stort udslip af drivhusgasser, når man udvinder energien på kraftværkerne. Faktisk udvinder vi ofte mere råolie og naturgasser, end vi har brug for, i 2003 blev der produceret 44 pct. mere Olie og gas end det samlede energiforbrug i Danmark, det betød at vi kunne sælge ud af energien. Jo mere energi Danmark producerer på kraftværkerne, jo mere kuldioxidudslip kommer der. Så de år hvor vi overproducere og sælger ud, er udslippet større end de år hvor vi ikke gør det. Det er selvfølgelig godt for Danmarks økonomi at sælge energi, men på længere sigt er det skadeligt på grund af udslippet. Udslippet fra kraftværkerne står for næsten 45 pct. af det samlede udslip af drivhusgasser, og er dermed det der står for det meste af Danmarks forurening. På andenpladsen over det der forurener i Danmark finder vi transporten. Vi har velfungerende veje, lufthavne, havne, jernbaner og nu også undergrundsbaner, alt det er med til at give vores samfund en god infrastruktur, og vi kunne ikke forestille os en hverdag uden transportmidler som biler, busser og tog. Alt dette er bestemt ikke godt for miljøet. Der er set en stigning af biler på de danske veje her de seneste år. I 1990 stod transporten for ca. 15 pct. af det samlede udslip af drivhusgasser, i 2002 stod transport for 19 pct. af udslippet. Det er en lille, men vedvarende stigning. EU har sat en grænse, for hvor meget hvert land må forurene alt efter størrelse og indbygger tal. Disse kvoter er en del af den kendte Kyoto-aftale. På nuværende tidspunkt overholder Danmark denne grænse, men hvis antallet af biler i Danmark stiger, får vi svært ved at overholde grænsen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver