1 / 4 sider - klik for at bladre

Måling af bølgelængde fra lommelaser med gitter

  • Fysik
  • 1.g el. lign.
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Måling af bølgelængde fra lommelaser med gitter er en fysik-opgave fra 2008 til 1.g el. lign.. Fylder 4 sider (578 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne fysikrapport beskriver et forsøg med en lommelaser og et gitter for at bestemme laserlysets bølgelængde. Opgaven indeholder en redegørelse for den bagvedliggende teori, en detaljeret forsøgsbeskrivelse, samt målinger og databehandling. Rapporten diskuterer desuden afvigelser fra den faktiske bølgelængde og potentielle fejlkilder.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid fysikrapport med klar struktur, detaljeret forsøgsbeskrivelse, beregninger og diskussion af fejlkilder. Giver god inspiration til lignende forsøg.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • bølgelængde
  • diffraktion
  • eksperiment
  • fejlkilder
  • fysikforsøg
  • gitter
  • lommelaser
  • lys
  • optik

Formålet med dette forsøg er at måle bølgelængden af lyset fra en lille lommelaser ved hjælp af et gitter.

Teori:

For at kunne udføre forsøget, har vi brug for at have kendskab til en række begreber:

n = hvilken orden

? = bølgelængden: angiver afstanden mellem to nabobølgetoppe.

d = gitterkonstanten: afstanden mellem to spalter i gitteret.

a = afstanden mellem gitteret til 0. ordens-pletten.

v = brydningsvinklen: vinklen mellem retningen til 0. orden og retningen til n’te orden.

v kan bestemmes ved hjælp af tangens:

tan v = _x_ tan-1 = _x_ = vn

a a

Når vinklen vn er udregnet, kan laserens bølgelængde ? bestemmes ud fra bølgeligningen:

n ? = d sin v

Udførelse:

Udstyr:

Lommelaser

Millimeterpapir

Gitter, med holder

I det anvendte gitter er der 300 spalter pr. mm.

Forsøgsbeskrivelse:

Først opstillede vi forsøget, som vist på figuren nedenfor, således at den centrale lysstråle ramte vinkelret på midten af millimeterpapiret. Derefter målte vi afstanden a til 0,10 m.

Bagefter satte vi en plet ved de forskellige ordener, og målte afstandene mellem dem. Først målte vi afstanden fra 0. ordens-pletten til 1. ordens-pletten til højre og til venstre, og udregnede x 1 som gennemsnittet af de to tal. Det samme gjorde vi ved de efterfølgende ordener.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver