1 / 3 sider - klik for at bladre

Sammenhæng mellem bølgelængde og farve: forsøg med gitter

  • Fysik
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 4
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Sammenhæng mellem bølgelængde og farve: forsøg med gitter er en fysik-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 4. Fylder 3 sider (731 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 25. juli 2010.

Denne opgave beskriver et fysikforsøg, der har til formål at vise sammenhængen mellem bølgelængde og farve, samt at bevise at hvidt lys består af alle farver. Forsøget anvender en kulbuelampe, linse, spalte og et gitter til at sprede lyset i et spektrum. Teori, fremgangsmåde, resultater og fejlkilder diskuteres i rapporten.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret fysikrapport med klar beskrivelse af forsøg, teori, resultater og fejlkilder. Giver god indsigt i sammenhængen mellem bølgelængde og farve.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bølgelængde
  • diffraktion
  • farvespektrum
  • fysikforsøg
  • gitter
  • hvidt lys
  • lys
  • optik

Formål:

At se sammenhæng mellem bølgelængde og farve.

At kunne bevise at hvidt lys består af alle farver.

Apparatur:

Transformator tilsluttet 230V

Kulbuelampe med kulstænger

Linse

Spalte

Gitter med 570 tern pr. mm.

Lineal

Væg (helst hvid)

Opstilling:

Se opstilling på bilag 1.

Kulbuelampen er lyskilden. Den lyser ved hjælp af to kulstænger hvor imellem der er en strømbane, dannes en lysbue (der af navnet). Lyset fra lyskilden spredes, som fra næsten alle andre lyskilder, ud til alle sidder (i det omfang det er muligt), der kan undtagelsesvis nævnes f.eks. laser. Her er det linsen kommer ind i billedet. Linsen er det modsatte af en samlelinse, som vi kender dem fra kontaktlinser. I stedet for at samle de parallelle lysstråler i et brandpunkt, parallelisere den lysstrålerne fra ”brandpunktet” (kulbuen). De paralleliserede lys passere nu en spalteåbning i en plade. Den så kaldt Enkeltspalte sørger for at der kommer en tynd kontrolleret lysstråle videre til næste led, ellers ville det være umuligt at måle på resultaterne, idet 1. ordenen synsmæssigt vil smelte sammen med 0. ordenen. Det næstsidste led i forsøgsopstillingen er et gitter med 570 tern (åbninger) pr. mm. Gitteret deler lysstrålen op i forskellige bølgelængder som så kan ses på væggen. På væggen kan man så se de forskellige ordner der kommer. Det er henholdsvis 0. og de omkringliggende 1. ordener.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver