1 / 4 sider - klik for at bladre

Optisk gitter: bestemmelse af laserlysets bølgelængde

  • Fysik
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Optisk gitter: bestemmelse af laserlysets bølgelængde er en fysik-opgave fra 2007 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (399 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne laboratorieøvelse om optisk gitter har til formål at bestemme laserlysets bølgelængde. Opgaven beskriver opstilling, fremgangsmåde, resultater fra målinger, beregninger af afbøjningsvinkel og bølgelængde, samt en vurdering af usikkerhedskilder. Konklusionen diskuterer forsøgets succes og sikkerhedsforanstaltninger.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet og struktureret laboratorierapport om optisk gitter. Indeholder formål, metode, resultater, beregninger og usikkerhedsvurdering, hvilket giver god inspiration.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bølgelængde
  • diffraktion
  • eksperiment
  • fysikforsøg
  • he-ne laser
  • laserlys
  • optisk gitter
  • usikkerhedsanalyse

Formålet med denne øvelse er at bestemme laserlysets bølgelængde ved hjælp af optisk gitter.

Materialer:

- He-Ne laser

- Optisk gitter med gitterkonstanten 300mm

- Lineal

Opstilling:

Fremgangsmåde:

Vi opstiller en laser på et bord, så den peger mod et stort fladt areal (f.eks. en tavle), og placerer et optisk gitter foran laserstrålen. Der fremkommer derefter nogle røde pletter på tavlen.

Vi måler derefter afstanden fra laseren til tavlen, i dette tilfælde 131cm, og derefter måler man afstanden mellem hver af de pletter der kan ses. Den største plet (den i midten) kaldes 0. orden, de næste prikker til begge sider kaldes for 1. orden, de næste for 2. orden osv.

Når det er gjort, finder vi afbøjningsvinklen . Til det skal vi bruge afstanden fra 0. orden ud til en af de andre ordener, som eksempel bruger vi nu afstanden til 1. orden som er 26,5cm.

Nu da vi så har fastslået afbøjningsvinklen, kan vi gå videre med at finde bølgelængden. Til det skal vi også bruge gitterkonstanten, d, i nanometer.

Resultater:

orden

y i cm

x i cm

tan

d i nm

sin

i nm

(tabel)

1. højre

26,5

131

0,2

11,44 grader

3333,33

0,198

661,14

632,8

2. højre

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver