1 siders PDF

Handlingsreferat af Bjarne Reuters roman 'Zappa'

  • Dansk
  • 8. klasse
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Handlingsreferat af Bjarne Reuters roman 'Zappa' er en dansk-opgave til 8. klasse. Fylder 1 side (438 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 4. juli 2012.

Dette dokument indeholder et detaljeret handlingsreferat af Bjarne Reuters roman 'Zappa' fra 1961. Opgaven beskriver de fire drenges, Bjørn, Sten, Uffe og Mulles, udvikling gennem teenageårene, hvor venskab og kriminalitet sætter deres præg på deres liv. Fokus er på Stens negative indflydelse og Bjørns kamp for at bryde fri.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solidt og detaljeret handlingsreferat af Bjarne Reuters roman 'Zappa'. Giver et godt overblik over handlingen og karakterudviklingen.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
12
  • 1960'erne
  • bjarne reuter
  • bjørn
  • handlingsreferat
  • identitet
  • kriminalitet
  • sten
  • ungdom
  • venskab
  • zappa

Bogen er skrevet af Bjarne Reuter, den handler om tiden i 1961. Det handler om fire drenge, Bjørn, Sten, Uffe og Mulle. De skal igennem den hårde teenage tid. Stens forældre er ikke meget hjemme, så han for ikke den almene opdragelse, han for også lov til at gøre hvad han vil. Han har en fisk der er et meget godt billede på Sten selv, den hedder Zappa. Bjørn er hovedperson og i sig selv en meget almindelig og stille og rolig ung mand. Uffe og Mulle er også normale med normale nogenlunde familier.

Bjørn er hovedpersonen og han er en meget almindelig dreng. Derimod Sten er en rigtig bisse. Sten for hevet Bjørn ud i noget værre møg. Sten for også hevet Uffe og Mulle ud i noget rod. Sten for kriminelle idéer, han finder på at de sammen skal røve en gammel dame: slikmutter. De vil stjæle penge fra hinde fordi hun er gammel og hjælpeløs. Det lykkedes at stjæle fra hinde men de for kun en lille smugle penge. Drengene blev skuffede, fordi Sten have sat nogle meget højere forventninger. Derfor skal de stjæle, mere for at blive tilfredse. Det bliver grovere og grovere ting de laver, og senere bliver drengene uvenner fordi at Uffe ikke gider være med længere. Sten overtaler Mulle til at stjæle Uffes cykel, nu er Uffe helt ude og er næsten gået under jorden for ikke at få bank. Senere vil Mulle også ud fordi han har gjort noget dumt mod Uffe. Nu er der kun Sten og Bjørn tilbage.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver