Side 1 af 33

Eksame

Eksame er en kemi-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 33 sider (4.509 ord, ca. 20 min. læsning) og blev publiceret 22. september 2012.

  • Kemi
  • 9. klasse
  • Karakter 12
  • 33 sider PDF
  • 87 downloads

Skribentens beskrivelse af Eksame

den er rigtig god, og kan bruges til mange ting,. til dem der skal til eksamen. det er ikke sikkert i alle kan bruge den, men har ihvertfald prøves. det er noget man kan bruge i kemi

Uddrag fra opgaven

Eksamen i kemi B – 2KOD Eksamensspørgsmål 2012 16 elever i 2KOD skal op til Kemi B eksamen den 13. og 14. juni 2012. Eksamen foregår efter ny læreplan, prøveform A (9 forskellige eksamensspørgsmål) Eksamensspørgsmål 1 Tema: Organisk kemi Du skal fremlægge øvelsen: ”Oxidation af alkoholer”. Du skal redegøre for principper, udførsel og teori i forbindelse med forsøget. Fremlæggelsen skal, udover forsøget, indeholde en beskrivelse/forklaring af nedenstående punkter: Forskellen på en primær, en sekundær og en tertiær alkohol Primær alkohol: Primære alkoholer er, hvor OH-gruppen er bundet til et C-atom, der kun er bundet til højst ét andet C-atom, dvs.

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver