1 siders PDF

Minder fra en sommerferie i Tyrkiet

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 4
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Minder fra en sommerferie i Tyrkiet er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 1 side (381 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 26. september 2012.

En personlig fortælling om en sommerferie i Tyrkiet i 2009, der vækker glæde og nostalgiske minder. Opgaven beskriver rejsen, oplevelser ved stranden med far og brødre, herunder et møde med en skildpadde. Teksten reflekterer over mindernes betydning som virkelighedsflugt.

Redaktørens vurdering
7 God
En velstruktureret personlig fortælling om en sommerferie, der giver et godt eksempel på en narrativ opgave. Sproget er flydende og historien er engagerende.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • familie
  • minder
  • nostalgi
  • oplevelser
  • personlig fortælling
  • rejse
  • sommerferie
  • tyrkiet

Minder er ofte noget der vækker glæde i os, men de kan så sandeligt også refereres til negative ting. Disse nostalgiske tanker kan hurtigt forføre os og vi glemmer tid og sted. At have minder er noget af det mest normale for os mennesker, de kan bruges til at koble af fra en stresset hverdag eller bare som en lille virkelighedsflugt fra nuet.

I mange år havde min far lovet mig at vi skulle på sommerferien sammen. Endelig i år 2009 tog han sig sammen. Det var min far, brødre, og jeg som skulle af sted i en uge. Endelig blev det lørdag, og vi skulle med flyet derned. Jeg havde glædet mig rigtig meget til at komme af sted, efter som jeg havde ventet i mange år. Efter nogle timer i flyet kom vi derned. Der var rigtig varmt dernede, og næsten ikke til at holde ud at køre i bus til hotellet. Så nåede vi frem, og så skulle der ellers bare slappes af, bades og shoppes i massevis. Der var en dag dernede, som giver de bedste minder for mig og som jeg aldrig vil glemme; vi var taget på en strand nogle kilometer fra vores by, hvor stranden skulle være rigtig lækker. Efter vi var ankommet dertil, skulle vi selvfølgelig ud at bade. Da jeg ikke kunne svømme havde jeg lånt en luftmadras, som jeg kunne svømme langt ud på sammen med drengene. Da vi var komme langt ud og ingen af os kunne bunde mere, kunne vi ellers dykke ned og se en masse flotte fisk. Der var fisk, store og små, og i alle farver, utroligt smukt! Da vi havde været ude at bade i lang tid, ville vi gå ind og tørre lidt og få noget sol. Efter en times tid kom der en rigtig lækker fyr hen og jeg troede sådan set bare, at han ville sælge noget af deres sædvanlige ”tyrkiske ragelse”, til os. Men det ville han ikke, han ville vise os en lille skildpadde, som vi måtte holde og få taget billeder med. Det var virkelig noget af en oplevelse, vi havde en rigtig god tur derned.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver