1 / 2 sider - klik for at bladre

Kufferten på loftet

Det er gratis at oprette en konto

Kufferten på loftet er en byggeri/energi-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (603 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 4. oktober 2012.

En ung person opdager en gylden kuffert på loftet, der indeholder et par magiske sølvvinger. Efter at have prøvet vingerne og oplevet følelsen af at flyve, beslutter personen sig for at udforske himlen. Under flyveturen møder de en mægtig fugl, Flint, der hævder at være hersker over jord, vand og luft, og advarer personen mod at bruge vingerne.

Redaktørens vurdering
7 God
En fantasifuld novelle om magiske vinger og et møde med en mægtig fugl. Historien er velstruktureret med en spændende fortælling.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
12
Fuldstændighed
10
  • fantasi
  • fantasy
  • flyvning
  • frihed
  • konflikt
  • magiske vinger
  • magt
  • novelle

Mine øjne mødte et mageløst syn. Inde i den gyldne kuffert lå der et par sølv vinger, med guldbelagte fjer. De var store, og når man rørte ved dem føltes det som ren luft, men alligevel en anelse mere end kun det. Kunne ikke tage øjnene fra dem. Sad og stirrede på dem i fem minutter, uden selv at ane det. Til sidst løsrev jeg blikket fra de gyldne vinger. På kufferten lagde jeg mærke til at der var lagt en seddel op. Der stod: Hold fingrene væk! Tog papiret, krøllede det og smed det væk. Jeg tog dem forsigtigt op og mærkede dem. De vejede næsten ingen ting. Jeg lagde dem langsomt, og forsigtigt om på ryggen. En mærkelig følelse steg op i kroppen på mig. Som om alting i denne verden lige er blevet lettere for mig. Hoppede op, svævede i et lille stykke tid, og faldt så ned igen. Det var den bedste følelse nogensinde.

Det var ved at blive sent, så jeg besluttede mig at pakke dem forsigtigt ned i den store kuffert igen. Næste morgen stod jeg hurtig op, og fik noget morgenmad, og skyndte mig op på loftet. Den selv samme seddel var nu fastgjort til døren. Den endte i skraldespanden, ligesom i går. Hurtig åbnede jeg kufferten op og begyndte igen at kigge på vingerne. I dag vil jeg prøve dem, og se om man kan bruge dem til at flyve på længere distance, end kun lige at blive løftet op fra jorden. Lagde dem igen om på ryggen, følte den samme lette følelse, at blive opløftet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver