Istiden: Tunneldale og Åse

  • Geografi
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Istiden: Tunneldale og Åse er en geografi-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (296 ord, ca. 1 min. læsning) og blev 6. juli 2026.

Redegørelse for to centrale landskabsformer fra istiden: tunneldale og åse. Opgaven beskriver dannelsen af tunneldale gennem smeltevandserosion under gletsjere og forklarer, hvordan åse opstår ved aflejring af sten i smeltetunneler. Inkluderer eksempler på danske landskaber.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Klar og informativ redegørelse for istidens landskabsformer. Beskriver dannelsen af tunneldale og åse på en forståelig måde, velegnet som inspiration for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • aflejring
  • åse
  • erosion
  • geologi
  • gletsjere
  • istiden
  • landskabsformer
  • smeltevand
  • tunneldale

Jeg har valgt Tunneldale og Åse som mine landskabstyper

Tunneldale

Tunneldale er store dale, som er kommet under istiden.

Tunneldale opstår, når smeltevand eroderer (Dvs. fjernelse af materiale af naturlige årsager) et stykke land under en gletsjer eller et islag. Smeltevandet er i den tid under et voldsomt tryk af isen. Det former så de tunneldale vi kender og kan se i dag. Tunneldalenes størrelse afhænger meget af, hvor meget tryk samt hvor meget smeltevand, der var tale om.

I Danmark har vi et par forskellige åse, og en af de største tunneldale, går hele vejen fra Næstved til Præstø

Åse

En ås er faktisk næsten det helt omvendte af en tunneldal.

En ås er en meget aflang bakket, som er blevet dannet under istiden

En ås bliver dannet ved at en gletsjer, har været slæbt en masse sten med fra en af de andre skandinaviske lande. Når den så kommer til Danmark, bliver der presset en masse på noget smeltevand, som har været i en tunnel under gletsjeren. Når gletsjeren så på et tidspunkt begynder at smelte, begynder der at løbe rigtig meget vand, også igennem tunnelen. I denne proces, er der en hel masse både store og små sten, som bliver aflejret i jorden, dog mest kun de store sten, hvis vandet løber hurtigt. Hvis vandet løbet mere langsomt bliver de små sten også aflejret. På den måde bliver de åse som vi kender i dag lavet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver