1 / 4 sider - klik for at bladre

Fanget i Paris: Fortælling og billedanalyse

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 4
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fanget i Paris: Fortælling og billedanalyse er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 4 sider (1.754 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 6. november 2012.

Denne opgave præsenterer en fiktiv rejseberetning til Paris, hvor hovedpersonen oplever byen og dens indbyggere. Fortællingen kulminerer i en afsløring af, at den er inspireret af og en analyse af Pieter Wouwermans maleri 'Place Dauphine'. Opgaven beskriver billedets stemning, figurer og den personlige fortolkning af kunstværket.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Kreativ fortælling inspireret af et maleri, efterfulgt af en kort billedanalyse. Viser god fantasi og evne til fortolkning.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • billedanalyse
  • fortolkning
  • kreativ skrivning
  • kunst
  • novelle
  • paris
  • pieter wouwerman
  • place dauphine
  • rejsefortælling

For fem år siden sad jeg og ventede på at jeg skulle tjekke ind så jeg kunne flyve til Paris. Det var en lørdag morgen og jeg var rigtig træt, jeg sad og ventede i to timer på at kunne tjekke ind. Jeg havde altid ønsket mig at komme til Paris, så da jeg endelig havde sparet nok penge op besluttede jeg mig for at jeg ville derhen. Efter de to timer sad jeg oppe i flyveren og kiggede ud af vinduet hold da op hvor var Danmark engelig lille. Jeg sidder og tænker på om det ikke ville være fantastisk at bo i Paris, men jeg skulle uden tvivl ikke bo derover ville bare to uger af sted og så hjem til familien igen.

Yes, nu står jeg i en lufthavn i Paris, her er fantastisk, så smukt og søde mennesker. Jeg er lige steget ind i en taxa som nu køre mig hen til det sted hvor jeg skal bo de næste to uger. Det er sådan en gammel lejlighed som man kunne lege for næsten ingen penge, når men jeg stiger ind i den her lejlighed møblerne er gamle men det er nu ret hyggeligt jeg åbner to døre og træder ud på min balkon, vejret er godt og der er blå himmel.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver