Denne uges nyheder omhandler den stadig-savnede Messy Mejlby som forsvandt i Berlin's gader efter en fest med spiritus og andet på bordene. Det siges at Messy blevet fanget og derefter sprang ud af en altan, i håb om overlevelse. Bliv hængende lidt endnu, vi har hendes mor i studiet og hun vil besvare nogle spørgsmål omkring Messy.
Velkommen til dig Ulla. Hvad var din første tanke da du hørte det om din datter?
Som mange andre forældre nok vil tænke synes jeg da det er forfærdeligt. Jeg kan slet ikke udtale mig nok om hvor meget jeg savner Messy. Jeg sidder derhjemme og venter på hende hverdag i flere timer i håb om hun ringer på døren og står lige foran mig. Jeg håber bare ikke hun er eller bliver fange hos en voldsmand.
Hvordan var Messy derhjemme?
Hun var altid så glad med hendes bedste veninde Bet, men uden hende var der ikke gang i hende. Hende og Bet lavede alt sammen og gik rundt i haven for det meste og nynnede for sig selv. Messy var en meget speciel pige, hun var ofte svær at forstå.
Hvad med jeres forhold, hvordan var det?
Det var meget specielt synes jeg selv, men ikke specielt på den "gode" måde. Hvis hun havde problemer var jeg slet ikke den første hun kom til, det var Bet, hendes bedste veninde. Hun forstod hende også en del bedre end jeg. Jeg prøvede lidt til tider at få det ud af hende, men det virkede bare ikke.
Det er gratis at oprette en konto