Hjernen sender et signal til æggestokkene om at producere to kvindelige kønshormoner (østrogen og progesteron). De homoner bevirker at æggene i æggestokken begynder at vokse. Piger har altid haft æggestokke siden fødslen. Der er flere æg hver måned der modnes men der er som regel kun et der løsnes, resten dør. Igennem en piges liv frigives der omkring 500 æg, æggene er pigens kønsceller. Som regel bliver ægget ikke
befrugtet fordi det skal befrugtes indenfor 24 til 36 timer, efter det har løsnet sig fra æggestokken. Ægget kommer så ud i livmoderen hvor det sammen med den blodfyldte slimhinde udstødes og kommer ud gennem skeden og bliver menstruation.
Ordet menstruation kommer fra ordet mensis som betyder måned. Nogle piger har æggeløsning op til deres første menstruation, så det vil betyde at man godt kan blive gravid, men det sker sjældent. Den månedlige blødningen vil ske med mindre ægget bliver befrugtet ved samlege. Piger har oftest uregelmæssig blødning det første år. Den kommer oftest når men er omkring 13 år, andre får den når de er 9 år, og andre helt op til 17 år. Det er helt normalt fra pige til pige. Hvis man dyrker meget motion eller idræt på konkurrence plan vil den oftes komme senere. Der kommer ca. 1 deciliter delt over hele forløbet som ca. vare i 5 dage. Den kan være meget varierende fra pige til pige, det er også meget normalt. Nogen har uregelmæssig menstruation de første år andre har det resten af livet. Det er helt normalt at have smerter under foløbet. Nogle har så store smerter at de bliver hjemme men de gener forsvinder normalt når man bliver lidt ældre.
Det er gratis at oprette en konto