1 / 4 sider - klik for at bladre

Rent drikkevand og beskyttelse af grundvandet

  • Biologi
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Rent drikkevand og beskyttelse af grundvandet er en biologi-opgave fra 2009 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (1.812 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Redegørelse for vigtigheden af rent drikkevand og amternes udvidede ansvarsområde for grundvandsbeskyttelse. Dokumentet beskriver trusler fra nitrat, pesticider og organiske opløsningsmidler samt initiativer til at sikre fremtidens drikkevandskvalitet. Det inkluderer også en gennemgang af forbud og godkendelser af pesticider.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Informativ redegørelse om grundvandsbeskyttelse og forurening. Teksten er velstruktureret og giver et godt overblik over emnet, hvilket kan være inspirerende for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • drikkevand
  • forurening
  • grundvand
  • industri
  • landbrug
  • miljøbeskyttelse
  • nitrat
  • pesticider
  • vandforsyning
  • vandkvalitet

Amterne har fået udvidet deres ansvarsområde. Nu skal de også sikre beskyttelsen af grundvandet mod forurening fra landbrug, industri og anden anvendelse af vores arealer.

I Danmark kommer næsten alt vores drikkevand fra grundvandet. Men det er blevet mere vanskeligt at hente rent vand op fra undergrunden, der flere steder trues af forurening med især nitrat, pesticider og klorerede opløsningsmidler. For at vi i fremtiden kan modtage rent vand, har landets amter fået udvidet deres ansvarsområde. Ud over at de skal sørge for, at amtets borgere sikres rent drikkevand i hanerne, skal de nu også sikre, at grundvandet er velbeskyttet og ikke udsættes for forureningsrisiko. Én af amternes første opgaver er derfor at kortlægge beskyttelsen af landets grundvandsmagasiner og udpege forureningskilder. Men det er kun første skridt. "Måske kommer vi til at se en række ekstra foranstaltninger for virksomheder, der forurener for meget, eller en maksimal grænse for, hvor meget nitrat, der må udvaskes, og endnu større begrænsninger på brug af pesticider. Nogle taler om, at det måske kan blive nødvendigt at gå bort fra almindelig landbrugsdrift til økologisk drift for at forhindre, at der bliver vasket pesticider ned i grundvandet i særligt sårbare områder," siger seniorprojektleder Henrik Olsen fra COWI.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver