Formålet ved dette forsøg er at vise at der er en sammenhæng mellem plantens vækst og lysintensitet.
Vi antager at fotosyntesens aktivitet vil stige ved stigende lysintensitet.
Vi vil med nogle materialer finde ud af om vores antagelse passer.
Baggrund:
Fotosyntese laves af planter. Formålet ved fotosyntese er at skabe glukose, og energi til vækst som skaber protein, fedt og kulhydrater. Der skabes også respiration, som giver ATP, som er energi.
Fotosyntese foregår i plantens grønkorn. Vi ændrer på fotosyntesens aktivitet ved at ændre afstanden på lyskilden. finde ud af om der kommer mere ilt jo tættere vi lyset kommer på planten.
Formlen for fotosyntese er 6CO2 + 6H2O + Lysenergi = C6H12O6 + 6O2.
For at lave fotosyntese skal man have solenergi, H2O og CO2. Men da vi ikke har solenergi, bruger vi en lampe.
Til slut får man glukose, og affaldsproduktet er ilt.
Materialer:
Af materialer til forsøget brugte vi:
Bæger
Reagensglas
Termometer
Vandpest
Lyskilde
Målebånd
Vi har brugt vandpest som plante fordi forsøget foregår i vand, og da vandpest lever i vand var det nemmere at udføre forsøget med den, og nemmere at se ilten i planten.
Metode:
Vi rev pestplanten over og puttede den ned i reagensglasset, og fyldte det med vand. Vi fyldte også bægeret med vand og satte reagensglasset ned i bægeret, på hovedet så vandet blev i reagensglasset, og vi kunne se ilten. Vi satte termometer ned i så vi kunne måle temperaturen, og satte lampen så den lyste på det.
Det er gratis at oprette en konto