Vores formål med forsøget er at måle isens smeltevarme. For at få vand til at fryse til is, skal der fjernes termisk energi fra vandet. Når mængden af vand smeltes igen, skal der tilføres den samme mængde energi. Denne energimængde kalder vi isens smeltevarme. Det er denne størrelse, som jeg herefter vil måle i øvelsen.
Baggrunden bag forsøget:
Ved de temperaturer og det tryk, vi lever under, findes vand i tre faser:
Fast: is, det kan også være sne.
Flydende: flydende vand herunder også fortættet damp.
Gas: damp, dog kun så længe den er usynlig ligesom luft.
Ved ekstreme temperaturer og tryk kan is optræde i andre krystallinske og ikke krystallinske former, ligesom vand også kan antage flere flydende former.
Forsøgsudstyr:
Følgende udstyr der anvendes i forsøget.
Målegenstand: varm vand fra hanen (ca. 40 grader), is ved 0 grader.
Måleudstyr: vægt, termometer.
Hjælpemidler: termokop, papirservietter.
Udførelse:
Jeg starter med at veje den tomme termokop mkop. Koppen fyldes med varmt vand fra hanen og vejes mstart. Derefter måler jeg temperaturen på det varme vand tstart. Fra spanden tager jeg en passende mængde is, for at vandet ikke løber over. Isen aftørre jeg så med et viskestykke. I en kort tid lader jeg isen smelte, mens at dog omrøre det forsigtigt.
Det er gratis at oprette en konto