Afsenderen er Tuborg, som er et kommercielt, nationalt og internationalt firma.
Tuborgs målgruppe, er primær til ’’voksne mennesker’’ over 18 år, det ses bl.a. når man skal ind på hjemmesiden skal man klikke ja eller nej til om man er over 18 år. Så jeg vil tro at deres målgruppe er fra 18 år, og så opefter, men samtidig så ved Tuborg også godt selv at unge mennesker på 16-17 år også drikker øl, og det vil de også gerne reklamere med overfor dem i den aldersgruppe, for eksempel med hensyn til grøn koncert, og j-dag osv.
Hjemmesiden er en reklame for Tuborg, og man kan læse en masse om events, grøn koncert for eksempel, og så kan man læse om alle deres produkter.
Layout:
Hjemmesidens forside, er en aktiv forside, som skifter hvert 10 sekund, Her i juletiden køre der reklame om Julebryg, der køre også nogle reklamer om konkurrencer, og koncerter.I toppen af siden er der nogle valgmuligheder, man kan gå ind og læse om deres produkter, deres historie, reklamer og noget om Tubklub.i bunden af siden er der noget om konkurrencer og events.
Jeg synes at layoutet er lidt uoverskueligt, men det er samtidig også meget fedt, med alle de forskellige ’’annoncer’’ som popper op, f.eks. den kendte og klassiske julebryg reklame.
Det er gratis at oprette en konto