1 / 9 sider - klik for at bladre

E-handel: rettigheder, risici og forbrugerbeskyttelse

  • Teknologi
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 4
  • 9 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

E-handel: rettigheder, risici og forbrugerbeskyttelse er en teknologi-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 4. Fylder 9 sider (1.522 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 7. januar 2013.

Denne opgave undersøger e-handelens stigende popularitet blandt forbrugere og virksomheder. Den redegør for forbrugerrettigheder ved onlinekøb, herunder fortrydelsesret og reklamationsret, og belyser E-mærkets rolle. Desuden analyseres risici ved international e-handel og hvordan man undgår svindel.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for e-handel, forbrugerrettigheder og risici. Opgaven er velstruktureret og informativ, hvilket giver god inspiration til andre elever.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • e-handel
  • e-mærket
  • forbrugerrettigheder
  • fortrydelsesret
  • international handel
  • online shopping
  • reklamationsret
  • svindel

E-handel

Udarbejdet af [NAVN B] og [NAVN A] HG2Y

Indholdsfortegnelse

Indhold

Indholdsfortegnelse1

Problemformulering2

E-handel3

E-mærket4

Fortrydelsesret5

Rettigheder ved fejl og mangler ved varen6

E-handel i udlandet7

Konklusion8

Problemformulering

E-handel er en handel via internettet, den foregår elektronisk, som er vokset meget gennem de sidste år.

Vi vil derfor undersøge hvorfor E-handel bliver mere brugt, både blandt private forbrugere og virksomhederne.

Vi vil også kigge på dine rettigheder når du handler over internettet. Og hvad du skal gøre, hvis der er svindel, fup eller et andet problem indblandet.

Og til sidst vil undersøge om E-handel med udlandet, hvilke risikoer der er og hvad du kan gøre for at undgå de risikoer.

E-handel

E-handel er handel via et datanet, internettet via en webshop. E-handel er som en handel der foregår elektronisk. I Europa er Danmark et af de ledende lande indenfor E-handel.

Der er efterhånden ingen grænser for, hvad der kan købes online på Internettet. Nogle ting er dog mere fordelagtige and andre, her kan blandt andet nævnes: Video/DVD film, musik, video/foto, computerudstyr, spil, tøj, legetøj og meget mere. Der er også et stærkt voksende markedet for service ydelser, som underholdning, nyheder, dating, mobil ting og ikke mindst sex.

E-handel er en af de industrier der vokser hurtigst, med en vækst i de nordiske lande på omkring 20 % om året.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver