1 / 4 sider - klik for at bladre

Kvindesyn og kønsroller i billedkunsten

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kvindesyn og kønsroller i billedkunsten er en dansk-opgave til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (1.282 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 1. februar 2013.

Analyse af kvindesyn og kønsroller i en række malerier, herunder værker af Christen Dalsgaard, Anna Ancher og Viggo Johansen. Opgaven redegør for kvindens position i samfundet og de forventninger, der blev stillet til hende i forskellige perioder. Fokus er på romantikken og Det Moderne Gennembrud.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af flere malerier med fokus på kvindesyn og kønsroller. Giver god indsigt i periodernes samfundsmæssige forhold og kunstneriske udtryk.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • anna ancher
  • bertha wegmann
  • billedanalyse
  • christen dalsgaard
  • kvindesyn
  • kønsroller
  • michael ancher
  • romantikken
  • samfundskritik
  • viggo johansen

På dette billede ser man en kvinde som står i en døråbning og kigger efter noget eller nogen. Titlen er ”Mon han dog ikke skulle komme” så ud fra det kan man konkludere at hun kigger efter en mand.

Det er hyggeligt varme farver som indrammer hende, men også lidt mørkt. I baggrunden er der lyse farver, bl.a. meget grønt som symboliserer håb. De mørke og varme farver var typiske for romantikkernes tid. I baggrunden ser man grønne marker på en solrig dag.Den kvindelige kønsrolle ser man ved, at hun venter derhjemme formegentlig på sin mand, som har været ude og arbejde og tjene penge. Hun er hjemme og passe gården og formodentlig dyr og børn. Ud fra tøjet kan man se, at denne pige enten bor på gården som fattigkone til en bønne, eller også er hun tjenestepige hos en velhavende familie, hvor hun måske er forelsket i herremanden og venter på, at han kommer hjem. Hvis dette er tilfældet passer det godt på Den lille Karen, som er forelsket i en mand hos den familie som hun arbejder hos, og venter længselsfuld på ham, blandt arbejdet på stedet hun bor.

Christen Dalsgaard. "Mon han dog ikke skulle komme?"

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver