1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af 'Jagten på et menneske' af Svend Åge Madsen

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Jagten på et menneske' af Svend Åge Madsen er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (812 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 10. februar 2013.

Denne opgave analyserer Svend Åge Madsens roman 'Jagten på et menneske'. Den redegør for to forskellige versioner af historien, 'Historie 1' og 'Historie 2', med fokus på resumé, personbeskrivelser, samfundsforhold og budskaber. Opgaven diskuterer også forfatterens komposition og de overordnede temaer om samfundstilfredshed.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af romanen 'Jagten på et menneske', der sammenligner to versioner og diskuterer samfundskritik og forfatterens komposition.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • arbejdsløshed
  • dystopi
  • frihed
  • identitet
  • jagten på et menneske
  • litteratur
  • roman analyse
  • samfundskritik
  • svend åge madsen

Historien handler om at dem, der er arbejdsløse bliver jagtet af dem, der ikke er det. Det foregår fra kl. 9 til kl. 16. Hovedpersonen hedder Asser og er en dygtig hare, som det hedder, dvs. han er god til at gemme sig og slippe væk fra jægerne. Han møder pigen Tobia og hjælper hende og hendes venner. De har en plan om at kidnappe en mand, det hedder Bønhase. Han er den, der har foreslået systemet med jagten. Tobia og hendes venner vil have ham til at sige at det skal slutte og i stedet for skal det være sådan, at det er lodtrækning ved fødslen, der afgør om man får arbejde eller trækker frinummer.

Personbeskrivelse

Asser:

Ung mand, veltrænet, sporty, smidig, hurtig, snu, kan godt lide jagtsystemet.

Tobia:

Ung kvinde, mager, mørkt uglet hår, ikke så stærk, kommet til skade, god ven, ikke glad for jagtsystemet.

Bipersoner: Bo, Søren, Petra, Mogens, Hr. Bønhase

Samfunds- og miljøbeskrivelse:

Bogen foregår i Århus i fremtiden. Man har fundet ud af, at der er flere arbejdsløse end man kan få i arbejde og indfører derfor jagtsystemet. Hver dag mellem kl. 9 og 16 må man jage og dræbe de arbejdsløse. Det kræver at man har bestået en jagtprøve og har et gevær og det er der mange, der har. På den måde får man begrænset antallet af arbejdsløse, som samtidig har en grund til at stå op og få noget ud af dagen. Ellers fungerer samfundet ligesom det vi kender med butikker osv.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver