To drenge gik mandag formiddag amok med to maskingeværer på gymnasium Fredensborg I Fredensborg nær hovedstaden København.
13 personer. En af de dræbte er gerningsmanden selv. Det er fortsat uklart, hvorvidt han skød sig selv eller blev dræbt af den anden gerningsman.
De dræbte er derudover både elever og lærere.
"De informationer, vi har, siger, at antallet af dræbte er 13. Det omfatter skudsår i hovedet," siger politichef Per Larsen.
Skød uden at sige et ord
Gerningsmændene er identificeret som Marcus Hansen og Janus Kristensen, begge 19-årige elever på skolen. De kom mandag formiddag til skolen som alle andre normale dage. I sin rygsæk havde de to maskingeværer og store mængder ammunition.
Tv-stationen Glo TV har talt med læreren Lærke Jessen, som var på skolen i de dramatiske minutter.
"De kom ind i klasselokalerne og sagde, at de ville fortælle noget. Janus gik ind i en 8. klasse i stueetagen, og uden at sige noget trak han en geværet frem fra rygsækken og begyndte at skyde," siger lærer Lærke Jessen.
Ene gerningsmand begik selvmord
"Så kom politiet, og de forsøgte at komme op på næste etage, men da Marcus så, at han var omringet, skød han sig selv i hovedet," siger politimand Peter Johansen.
Det er gratis at oprette en konto