1 / 5 sider - klik for at bladre

Isens smeltevarme og vands fordampningsvarme

  • Fysik
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Isens smeltevarme og vands fordampningsvarme er en fysik-opgave fra 2013 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 5 sider (550 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 17. juli 2026.

Denne laboratorierapport beskriver to forsøg med formål at bestemme isens smeltevarme og vands fordampningsvarme. Rapporten indeholder detaljeret fremgangsmåde for begge forsøg, præsentation af måleresultater, udførlige beregninger og en konklusion, der sammenligner opnåede værdier med officielle data. Desuden diskuteres relevante fejlkilder for hvert forsøg.

Redaktørens vurdering
7 God
Komplet laboratorierapport med tydelig fremgangsmåde, resultater, beregninger og diskussion af fejlkilder. God inspiration for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • faseovergang
  • fejlkilder
  • fordampningsvarme
  • fysikforsøg
  • laboratorierapport
  • smeltevarme
  • termodynamik
  • varmeenergi

Formål: Formålet med de to forsøg er henholdsvis at bestemme isens smeltevarme og vands fordampningsvarme.

På denne illustration ses hvordan, vi udførte det andet forsøg med isens smeltevarme.

På illustrationen ovenfor ses fremgangsmåden af forsøget med emnet: Vands fordampningsvarme.

Fremgangsmåde:

Ved forsøget med vands fordampningsvarme fyldte vi noget vand ned i en elkedel. Så tilsluttede vi kedlen til en effektmåler, som selv var tilsluttet en stikkontakt, og dernæst placerede vi elkedlen på en vægt. Da vandet kogte, tændte vi for vægten, og kunne herefter aflæse med et minuts mellemrum, hvor meget vand der var fordampet. Vi kunne også se gennemsnitseffekten på effektmåleren.

Ved det andet forsøg om isens smeltevarme, fyldte vi en kop med postevand. Det målte vi så temperaturen af, og vejede det. Dernæst tilføjede vi isterningen til vandet. Da så isen var smeltet, målte vi igen temperaturen og vægten.

Måleresultater af isens smeltevarme:

Forsøg:

Mvand=100gTstart=18,6?

Mslut=114gTslut=7,7?

Mslut 114g – Mvand 100g = Mis 14g

Forsøg Gentaget:

Mvand=100gTstart=19,2?

Mslut=113gTslut=8,3?

Mslut 113g – Mvand 100g = Mis 13g

Beregninger af isens smeltevarme:

Cvand = Tstart – Tslut

Lis= mis * cvand * ?Tisvand + mvand * cvand * ?Tvand

mis

Forsøg:

Lis = 14g *4,180J/(g*C?) * 7,7? + 100g * 4,180J/(g*C?) * 10,9?

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver