1 / 2 sider - klik for at bladre

Debat om pacing af børn i sport

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Debat om pacing af børn i sport er en dansk-opgave fra 2013 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (827 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 17. juli 2026.

Denne opgave diskuterer forældres pacing af børn i sport, med udgangspunkt i Jon Bøge Gehlerts udtalelse. Den undersøger balancen mellem at støtte talent og bevare barnets glæde ved sporten, samt konsekvenserne af overdreven pres. Opgaven reflekterer over forskellige opdragelsesmetoder og argumenterer for en positiv tilgang til pacing.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid debattekst der diskuterer forældres pacing af børn i sport. Opgaven er velstruktureret og præsenterer en klar holdning med relevante eksempler.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • børn
  • forældrerolle
  • glæde
  • motivation
  • opdragelse
  • pacing
  • sport
  • talentudvikling

artiklen skriver Jon Bøge Gehlert ”Du skal pace dit barn, ellers kommer både du og barnet til at fortryde det senere” jeg mener dog, at det er okay at pace sit barn, så længe barnet selv synes det er sjovt, men hvis barnet synes det sjove går af sporten, eller ikke ønsker noget specielt ud af sporten, skal man ikke pace sit barn. Der er selvfølgelig forskellige måder at opdrage børn på. Der har for nylig været et program på tv3, der hed Tro, Håb og Talent, som netop handlede om børn med stort talent inden for deres sport, og der var forskellige måder at opdrage børnene på. En af deltagerne gik til standard dans, en sport hans far også var meget interesseret i, han havde faktisk selv været til VM, det lykkedes ham desværre ikke, at vinde. Så nu skulle hans søn, vinde VM og det betød at alle weekenderne skulle bruges til træning, han var nødt til, at udsætte sine aftaler med vennerne, hvis hans far mente at der skulle arbejdes på noget. Det synes jeg er meget forkert, drengen var meget talentfuld og ville kunne nå langt, men det er for meget at når man er 12 år gammel, er nødt til at aflyse aftaler fordi man skal træne. Jeg synes man skal pace, med positivitet, lade barnet komme med sine egne meninger og være et barn, og selv bestemme om man har lyst til at komme til DM. Forældre kan hurtigt ødelægge glæden ved at dyrke en sport sammen med sine venner, og hvis forældrene blander sig for meget, kan de andre børn også begynde at synes at det er træls, og tage afstand til barnet, og så er der pludselig ikke så meget ved at gå til en sport mere.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver