1 / 5 sider - klik for at bladre

Atomets opbygning, syrer og baser

  • Fysik/Kemi
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Atomets opbygning, syrer og baser er en fysik/kemi-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 5 sider (1.556 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 25. april 2013.

En omfattende fysikrapport der redegør for atomets opbygning, herunder grundelementer, ladning, atommasse og isotoper. Dokumentet beskriver også det periodiske system, ioner og molekyleforbindelser. Desuden gennemgås syrer og baser, pH-skalaen, strømledning, sikkerhed, neutralisation og fortynding af syrer og baser samt dannelse af salt.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for atomets opbygning samt syrer og baser. Teksten er velstruktureret og forklarer komplekse emner klart og forståeligt.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • atomets opbygning
  • det periodiske system
  • fortynding
  • ioner
  • kemiske reaktioner
  • molekyleforbindelser
  • neutralisation
  • ph-skalaen
  • salt
  • syrer og baser

Et atom er den absolutte mindste del af et grundstof. Ordet atom kommer også fra det græske ord ”atomos” som betyder udelelig. Et atom består af en kerne, og efter hvilket grundstof det er X antal kerner. I skallerne er der elektroner som er negativt ladet (-). I kernen er der både positivt ladede protoner (+), og neutrale neutroner. Ud fra hvor mange elektroner, og protoner der er i de forskellige atomer ved man hvilket grundstof der er tale om.

Atomets vægt

Atommassen er gennemsnitsatommassen af isotopsammensætningen. Isotoper af et grundstof er atomer der har samme atomnummer, men ikke samme atommasse.

Det periodiske system

Det periodiske system, er et system hvor man har grundstofferne samlet, og sat i både perioder og hovedgrupper, efter hvilke grundstoffer det er. Der findes 8 hovedgrupper i det periodiske system, som viser hvor mange elektroner der er i den yderste skal på det grundstof der er tale om. I hovedgrupper 1, er der 1 elektron i den yderste skal, i hovedgruppe 2 er der 2 elektroner, og så videre. Det periodiske system er også delt op i 7 perioder, som afspejler hvor mange skaller grundstoffet har, rundt om kernen. Hvis man for eksempel tager ”magnesium” som er grundstof nummer 12. Magnesium ligger i hovedgrupper 2, periode 3, det vil sige at magnesiums atomer har 3 skaller, og 2 elektroner i den yderste skal.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver