Side 1 af 3

De unge forbrugere

De unge forbrugere er en samfundsfag-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 3 sider (1.107 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 6. maj 2013.

  • Samfundsfag
  • 9. klasse
  • Karakter 12
  • 3 sider PDF
  • 10 downloads

Skribentens beskrivelse af De unge forbrugere

En lille del af opgaven; Der er mange, som mener, at nutidens unge er forkælede og dovne. Det er delvist rigtigt, den genrationen har meget mere fritid end man havde dengang da deres forældre var på deres alder, og har derfor mere tid til at slappe af og lave ingenting. Men flere unge får i dag et fritidsjob. Så kan de selv tjene nogle penge og så har de noget at give sig til, i stedet for at ligge hjemme på sofaen og se fjernsyn hver dag. Jeg mener, at det er godt for unge, at lære at tage noget ansvar og lidt omkring, hvordan det er at have et arbejde.

Uddrag fra opgaven

De unge forbrugere Unges forbrugsvaner har ændret sig meget og de køber mange flere ting, for nu har de pengene til det. Det kan godt være en dårlig ting, da det kan ske, at de ikke lærer at begrænse sig. Hvis de ikke tænker sig om, så smider de deres penge ud af vinduet. F.eks. efter en konfirmation har et ungt menneske normalt fået en masse penge og det har de ikke prøvet før, så de køber lige hvad de vil uden tanke om, at pengene slipper op på et tidspunkt. Når de så ikke har flere penge er de

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver