1 / 2 sider - klik for at bladre

Oplevelser fra Europæisk Middelalder Festival i Horsens

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Oplevelser fra Europæisk Middelalder Festival i Horsens er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (731 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 23. maj 2013.

Denne opgave beskriver en personlig oplevelse fra Europæisk Middelalder Festival i Horsens. Den giver et indblik i ridderturneringer, middelaldermad og livet i en feltlejr. Teksten fremhæver festivalens stemning og de mange aktiviteter, der gør den til en unik oplevelse for alle.

Redaktørens vurdering
7 God
En beskrivende rapport fra en middelalderfestival, der giver et godt indblik i arrangementet og kan inspirere andre elever til lignende rapporter.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • feltlejr
  • horsens
  • kulturhistorie
  • middelalderfestival
  • middelaldermad
  • oplevelsesrapport
  • ridderturnering

Hvis du vil opleve, noget gammeldags fra middelalderen og er vild efter at få en oplevelse er det klart her du skal tage hen.

Ridderturnering

Hvem redder den skønne jomfru, i ridderturneringen??

Jeg er lige ankommet her til middelalderfestivalen i Horsens d. 27 August, der er en vild anderledes stemning, i forhold til hvad man er vant til via det normale liv vi lever. Der er mennesker over det hele, de er udklædt som om de virkelig levede i middelalderen, i gamle klude, en slags hætter, skind fra dyr, osv. Lige nu er der en fed ridderturnering i gang, Svane vs. Løve hvem vinder?? Det er en virkelig fed fornemmelse, da jeg hører fløjten, til at de skal sætte hestene i gang, Svane starter med at galoppere for fuld udblæsning mod Løve, men derimod løve starter med at få den store sorte hest til at stejle. De ridder mod hinanden.. og det er Løve, der styrter ned af hesten, da Svane rammer ham hårdt, med den lange lanse. Jomfruen kan nu træde et skridt ned af trappen, det er et ritual, at Jomfruen starter med at stå på midten af trappen, hvis løven vinder, skal hun gå et tak op, og om vendt et tak ned hvis det er Svane der vinder. De skal kæmpe indtil Jomfruen er nede på jorden eller helt oppe på toppen af trappen. Hvis hun kommer op på toppen af trappen, vil hun blive hængt, det er selvfølgelig Svane der skal vinde for at redde hende. Svane er vinderen bliver der råbt i højtalerne, alle jubler og råber, at han skal tage hende med op på hesten, det gør han selvfølgelig. Og rider væk med hende og et stort bifald.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver