1 / 2 sider - klik for at bladre

Middelalderfestival i Horsens: reportage

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Middelalderfestival i Horsens: reportage er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (575 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 5. juni 2019.

Denne reportage giver et indblik i Middelalderfestivalen i Horsens, som blev afholdt i august. Teksten beskriver forskellige aktiviteter for både børn og voksne, herunder øksekast, sværdfægtning og en spændende manddomsprøve. En hyggelig festival for hele familien.

Redaktørens vurdering
7 God
Velskrevet reportage om Middelalderfestivalen i Horsens med god beskrivelse af aktiviteter og stemning. Indeholder relevante kilder.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • børneaktiviteter
  • festival
  • horsens
  • manddomsprøve
  • middelalderfestival
  • reportage
  • sværdfægtning
  • øksekast

Weekenden blev startet med et brag af en festival i Horsens!

Indsæt navn, studerende på Århus journalisthøjskole

Fredag og lørdag d. 27. og 28. august bliver fejret i Horsens med et brag af en middelalderfestival! Det starter klokken 17:00 d. 27. august, hvor man kan komme, og leve som de gjorde i middelalderen. Det ligger på en eng lidt uden for Horsens, ejet af en land-mand. Det er en tør weekend, solen skinner helt vildt. Der er sat telte op til at sove i.

Der er en masse aktiviteter specielt for børnene. Igennem hele festivalen kan børn under 15 år ride på hest omkring på pladsen. De kan også tage hen til et telt, hvor en mand kan lære børnene at kaste med økser. D. 28. august afholder nogle voksne mænd i tyverne med fuldskæg forskellige konkurrencer, og drenge til festivalen kan tilmelde sig til en stor manddomsprøve.

Manddomsprøven

”Den store manddoms-prøve!” bliver der råbt ud af højtal-erne, som er mindst to meter! Det er en høj mand med en kæmpe brynje på. Første prøve er øksekast, så de, der havde øvet det i går, har en klar fordel. ”I gjorde det godt, alle er videre”, bli-ver der råbt fra de gigantiske højtal-ere. Næste udfordring er sværdfægt-ning, det er også noget, man kunne ha-ve prøvet dagen før. Ikke alle er med til det, kun dem der prøvede det i går og dem, der var ældre end 10 år.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver