Essay om ondskab

Essay om ondskab er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 1 side (674 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 27. maj 2013.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 10
  • 1 side PDF
  • 26 downloads

Skribentens beskrivelse af Essay om ondskab

Det er et essay omkring ondskab. Det er meget svært at beskrive ordet ondskab. Det kan være mange forskellige ting, det findes i os alle sammen.

Uddrag fra opgaven

”Ondskab” Ondskab er ikke umenneskeligt, men en type af handling, som er muligt for et hvert menneske at udføre. Ondskab er bestemt ikke noget nyt, ondskab har nemlig eksisteret lige siden tidernes morgen, ondskab har ingen alders grænse. Der gælder for alle og en hver, der er ikke forskel på mennesker eller hvem man er. Ondskab har ingen begrænsninger, det findes over alt, både i skolen og på arbejdet, bla. imellem mennesker af anden etnisk baggrund. Når en dansker udtaler sig, med lidt for racistiske træk, bliver de fornærmet, er det ondskab? Nogen udfører ondskab som et kald efter hjælp,

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver