Side 1 af 5

Adams æbler - opgave

Adams æbler - opgave er en dansk-opgave til 8. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 5 sider (1.968 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 22. juni 2013.

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Karakter 10
  • 5 sider PDF
  • 61 downloads

Skribentens beskrivelse af Adams æbler - opgave

Opgaven omhandler filmen Adams æbler, hvori der er spørgsmål om både Gud og filmens handling. Både kristendom og dansk undervisning er inkluderet i dette.

Uddrag fra opgaven

’Adams æbler’ Elevark 1 – Jobs bog Spørgsmål 1, Hvad synes i om historien? Hvad er den pointe? Gud pointerer overfor Job at det skal ikke komme an på hvad man har om man tror, eller ej, at man skal tro på Gud, lige meget hvilken situation man er i. Spørgsmål 2, Er det nemmere, at være god, hvis man har det godt? Og omvendt: Er det nemmere at forstå, at nogen handler ondt, hvis de har det dårligt? Prøv at give eksempler. Satan har ret i at man har det nemmere at være god, når man har det godt,

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver