1 / 2 sider - klik for at bladre

Problemet med henkastet affald i Danmark

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Problemet med henkastet affald i Danmark er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (704 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 7. oktober 2013.

Denne opgave undersøger problemet med henkastet affald i Danmark, herunder dets negative indvirkning på miljøet og dyrelivet. Den diskuterer også de økonomiske omkostninger for kommunerne og analyserer danskernes, især unges, holdninger til at smide skrald i det offentlige rum.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven redegør for et relevant samfundsproblem med henkastet affald, dets konsekvenser og samfundets holdninger. Den er velstruktureret og giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • affald
  • dyreliv
  • forurening
  • henkastet affald
  • klima
  • kommunale omkostninger
  • miljø
  • samfundsansvar
  • unges holdninger

Affald smidt i skovene, kysten, vejene, på landet og i byerne er et problem!

Billedet viser en hvid pose med affald. Affaldet er masser af papkrus, madrester, cigaretter osv. Der har måske været fest, hvor efter man ikke har orket at gå de små eller længere meter til en skraldespand, men bare smidt det i vejkanten, dette er sandsynligvis blevet begået i København, men det kan jo sagtens ske andre steder, ikke bare store byer, men også mindre byer.

Det viser sig faktisk at jo yngre man er, jo lettere er det for en selv, at smide noget væk, de ser det også som et mindre problem, end de ældre gør.

Men hvad får folk til at gøre sådan noget, er man lige pludselig blevet for doven til at gå de ekstra meter til en skraldespand og så tilbage igen, eller hvis der lige kommer noget i fjernsynet, smider man det så bare ud af vinduet?

Hvorfor er affald enligt et problem?

Jo, de produkter/varer, vi køber, belaster miljøet, da der er blevet brugt ressourcer, altså råstoffer, materialer, energi og vand, til at fremstille dem.

Selv om vi i Danmark er gode til at indsamle og behandle affald(men det er blevet meget værre), belaster det stadig miljøet og klimaet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver