Fredag d. 21 september 2012 var jeg på Aros for første gang i hele mit liv sammen med min klasse 10B. Det er dog ikke sidste gang jeg besøger Aros. Det var en spændende tur, hvor vi fik set en masse fine interessante kunstværker bl.a. Tony Matelli udstillingen A Human Echo og Regnbuen, udsigten fra toppen var det hele værd at se.
Aros Kunstmuseum ligger i det indre Aarhus. Museet er opstået af den århusianske tegnestue Schmidt, Hammer Lassen architects, der 1997 vandt konkurrencen om at tegne det nye museum i kamp med 109 tegnestuer fra meste af verden. 7. April 2004 blev museet indviet. Tidligere lå Aarhus Kunstmuseum i den nedre del af universitetsparken og ved flytning skiftede det navn til ARoS Aarhus Kunstmuseum. ARoS er med sine 17.700 kvadratmeter fordelt over ni etager et af Nordeuropas største kunstmuseer. Bygningen er formet som en kube med et grundplan på 52 x 52 meter og en højde på 43 meter. Gennem kuben er lagt et kurvet snit, der udgør museumsgaden midt i gaden rejser en spiralformet trappe sig og ad den kan folk bevæge sig rundt til de forskellige gallerier og kunstværker.
Over ARoS på toppen svæver den dansk/islandske kunstner Olafur Eilassons permanente kunstværk, regnbuen en 150 meter lang og tre meter bred cirkelformet rund gang udført i glas i alle forskellige farver. Det farverige mesterværk har en diameter på 52 meter og er monteret på slanke søjler 3,5 meter over museets tagflade.
Det er gratis at oprette en konto