1 / 13 sider - klik for at bladre

Co2 og miljø: Vores store verden

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 12
  • 13 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Co2 og miljø: Vores store verden er en dansk-opgave fra 2012 til 8. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 13 sider (4.044 ord, ca. 18 min. læsning) og blev publiceret 18. juli 2026.

Opgaven redegør for CO2's indvirkning på miljøet og den globale opvarmning. Den diskuterer vedvarende energikilder som vind-, vand- og geotermisk energi, genbrug, ny teknologi i byggebranchen og offentlig transport som løsninger på fossile brændstoffers udtømning og CO2-udledning. Der gives eksempler fra Danmark.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for CO2's indvirkning på miljøet og løsninger som vedvarende energi og genbrug. God struktur og faglig substans.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • co2
  • fossile brændstoffer
  • genbrug
  • geotermisk energi
  • global opvarmning
  • klimaforandringer
  • miljø
  • offentlig transport
  • vedvarende energi

Problemformulering/ indholdsfortegnelse……………………………………………………………1

Indledning2

Vedvarende energi 2-6

Genbrug……………………………………………………………………………………………………………….6

Ny teknologi i byggebranchen7

Offentlig transport 8-10

fossile brændstoffer10

Global opvarmning10-11

Kildefortegnelse………………………………………………………………………………………………….12

Problemformulering:

Hvorfor har jeg valgt dette emne? Hvad synes jeg er spændene ved det?

Hvordan bliver olie, gas og kul til?

Hvad kan offentligtransport hjælpe med?

Hvordan stopper vi med at bruge fossilebrændsler?

Hvad er vedvarende energi?

Hvad gør den co2 mod jorden?

Hvordan bygger man miljøvenligt?

Der skal være mange eksempler fra den virkelige verden, specielt Danmark.

Indledning

Jeg vil lige kort fortælle hvad jeg vil skrive om, og hvorfor jeg vil skrive om det. Jeg vil skrive om hvordan miljøet bliver påvirket af den co2 som vi mennesker udleder tons vis af hver eneste dag. Jeg vil også skrive om hvad vi gør for at skære ned på de store mængder co2, hvordan vi bliver ved med at udvikle klogere og klogere måder at høste den energi der er gratis fra miljøet side.

Det er også et emne som fylder meget i medierne, det fylder faktisk så meget i vores hverdag at selv ministrere og statsoverhoveder i hele verden har emnet på deres dagsorden. For hvis vi ikke stopper eller bremser co2 udslippet, for det store konsekvenser for hele verden, og de fossilebrændstoffer vare jo heller ikke for evigt, de bliver brugt hurtigere og hurtigere i takt med vores voksende behov for energi. Vi begynder at opdage at olie, gas og kul reserverne på vores planet er ved at slippe op. så vi bliver efterhånden nød til at se efter andre brændsler, og løsninger som kan dægge vores efterspørgsel på energi. Og i sidste ende rede vores planet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver