Jeg har fået stillet opgaven ”portræt af en kommunalpolitiker – en biografi”.
Jeg har derfor valgt vores borgmester Jacob Bundsgaard, da jeg vidste utrolig lidt om ham og jeg synes jeg burde vide mere om vor borgmester. Desuden virker han som en interessant person.
Jacob Bundsgaard blev født d. 28. februar 1976 - født i Aarhus og opvokset først i Brabrand, men har levet det meste af sit børne- og ungdomsliv i Skødstrup. Jacob gik fra 1983-1992 på folkeskolen Skødstrup Skole. Efter 9. tog han et års udvekslingsophold i USA. Gymnasieårene tog han på Aarhus Katedralskole, hvor hovedfagene var matematik og kemi. Jacob endte ud som matematik student. Herefter havde han arbejde hos PostDanmark, men efter blot et år tog han til London som tjener. Her var han det næste halvandet år. I 1998 blev Jacob optaget på Aarhus universitet, hvor han ville studere historie. Samme år foretog han en 3 måneders rejse til Australien Det var også dette år Jacob blev medlem af DSU, Frit Forum og Socialdemokratiet. Efter hjemkomsten blev Jacob optaget på Statskundskab studie på Aarhus Universitet.
Jacobs afgørende interesse for politik opstod pga. to særlige oplevelser.
På udviklingsopholdet i USA, oplevede Jacob en anden samfundsmodel end i Danmark, som også fik ham til at åbne øjnene op for den store forskel på rig og fattig.
Det er gratis at oprette en konto