1 / 36 sider - klik for at bladre

Noget på Vejen

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 36 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Noget på Vejen er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 36 sider (6.028 ord, ca. 26 min. læsning) og blev publiceret 30. november 2013.

Manuskriptet 'Noget på Vejen' udfolder et drama centreret omkring Liva, en tjener med en livlig fantasi, og gæsterne Kasper og Adam. Historien udforsker temaer som fortidens kærlighed, uforløste drømme og identitet, når Kaspers fortid i form af Anni (Anna) uventet dukker op. En fortælling om skæbnesvangre møder og de valg, der former vores liv.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Komplet manuskript til et drama med en veludviklet historie og karakterer. God struktur og dialog, relevant som inspiration for kreative skriveopgaver.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • dans
  • drama
  • fortid
  • identitet
  • kærlighed
  • manuskript
  • relationer
  • skuespil
  • skæbne

Noget på Vejen

Manuskript skrevet af

[NAVN A] &

[NAVN B]

PERSONER

LIVA

KASPER

ADAM

ANNA

CARLA

NAJA

ASTRID RINHARD

ASSISTENT

DANSELÆRER

SCENE 1

Der sidder nogle mennesker på en café. De har hver sin personlighed, afspejlet i deres bestilling. Kasper sidder nervøst og piller ved noget. Han sidder med en kold øl. Ind kommer Adam, som sætter sig tilbagelænet og finder nogle papirer frem, som han kigger afslappet i. Han skæver til Kasper, læser ham.

Den nyansatte tjener Liva modtager bestilling fra den overskudsagtige og smilende Adam. Han bestiller noget en Irish coffee. Hendes tanker begynder at flyve, og hun går over mod kassen, og står i sine egne tanker og glemmer alt andet. Hun hiver en lille notesbog frem.

LIVA

Hvad nu, hvis...

Hun fantaserer sig væk. Lyset dæmper sig. En historie udfolder sig i hendes hoved.

Adam går over til Kasper: Undskyld, men... Jeg kom bare til at- må jeg sætte mig her?

(Kasper ser undrende på Adam, men nikker så. Han har set hans ansigt et sted før.)

ADAM

Du så bare... Jeg fik lyst til at snakke med dig, du ved..

Kasper bliver forbavset over hans udadvendthed. En besynderlig mand. Han vil vide mere.

KASPER

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver