David er autist, derfor virker han på mange måder asocial. Han har det svært at binde sig, og fortælle hvad han virkelig føler.
Det er svært at finde udad Davids personalitet. Man skal først lidt ind i bogen før at det falder på plads, da bogen er lidt lusket i starten. Men man finder hurtigt ud af, at hovedpersonen, David, ikke er helt som de andre børn i klassen, eller som andre på hans alder. Han har ingen chance for at blive respekteret eller accepteret, da han virker for ’’overklog’’. Han kan alle fuglenes navne på latin og helikopternes typebogstaver, samtidig med at han kan gengive alle navne fra biblen. Derimod forstår han hverken ironi eller følelsesmæssige spørgsmål.
David vil gerne have verden fortager sig som den altid har gjort, ingen ændringer. Helt ligesom hans far. Mens Peter glæder sig til en civiliserende verden. Peter er lige i puberteten hvor han begynder at tænde på pigerne.
Davids far mener at de er på vej til verdens undergang, der hvor arbejdet på en ny tunnel gennem fjeldet ud til storbyen er begyndt.
Det er gratis at oprette en konto