Side 1 af 2

Boganmeldelse

Boganmeldelse er en dansk-opgave til Tidligere end 8. klasse, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 2 sider (508 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 20. januar 2014.

  • Dansk
  • Tidligere end 8. klasse
  • Karakter 7
  • 2 sider PDF
  • 12 downloads

Skribentens beskrivelse af Boganmeldelse

Det er en bog anmeldelse af Uri Orlev's bog. Alex er jøde i 2. verdens krig. der bliver besvaret 17 spørgsmål som indeholder referat, resumé fortæller synsvinkel og meget mere.

Uddrag fra opgaven

Boganmeldelse 1. Forfatter: Uri orlev 2. Bogen er skrevet: 1981 3. Forlag: Gyldendal 4. Resumé af kap 8: Alex sidder i kælderen og gemmer sig, ind til der kommer nogle mænd, og gennemsøger lejlighederne, for at se om der nogle jøder, men de finder ikke Alex. Da mændene går, vil Alex gerne prøve at komme op på 4.sal, og lave en nødudgang men han har, ikke noget reb så han vil gerne, hente/stjæle reb fra reb fabrikken. 5. Overskrifter: kap. 15:henryk og modstandsbevægelsen. Kap.16:hilsnerne kap.17: stasthya. 6.fortællersynsvinkel: Alvidende og jeg fortæller. 7. tid og sted: 2.verdenskrig fordi det står i

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver