Hvis vi vil have et fremtidssikret sundhedsvæsen, der har fokus på faglig kvalitet og sammenhæng, bør størstedelen af behandlingerne i Danmark samles på supersygehuse. Sådan lyder [NAVN A]s vision for fremtidens sundhedsvæsen. _______________________________________
[NAVN A], 71 år, pensioneret læge
Jytte Andersen skrev i sidste uge i Helsingør Dagblad et debatindlæg omkring lukningen af Helsingør Sygehus og frygten for de nye supersygehuse, som i følge Jytte Andersen vil ”skyde” op alle vegne.
Nu må vi altså se at få nogle ordentlige og mere seriøse argumenter på banen i forhold til hele sundhedspolitikken i Danmark i stedet for at blive ved med at hænge fast i alle de meget ”slidte” argumenter.
Ja, det er da ærgerligt og besværligt for Jyttes ældre veninde, at hun nu får meget længere, når hun skal besøge Jytte på hospitalet. I stedet for at tage til det nu lukkede Helsingør Sygehus, skal veninden nu med bussen til Hillerød Hospital, men det er vel ikke et argument for, at vi skal bevare de mindre lokale sygehuse?
Jeg synes det er ærgerligt, at debatten inden for dette område hele tiden drejer sig om støtte til bevarelse af de små sygehuse.
Jeg mener, at det er mere interessant at tale om kvaliteten inden for sundhedsvæsenet nu og i fremtiden.
Det er gratis at oprette en konto