En feltdagbog er en dagbog hvor man skriver om hvad man oplever på en rejse og på et eller andet område eller sted. I en feltdagbog skriver man ikke kun til sig selv, men også til andre, som måske ville høre om ens oplevelser.
Ting:
Hoppemælk er en traditionel drik som gør en lidt beruset, man får sådan mærkelig følelse inden. Hoppemælk er Kirgisistan drik, som er en alkoholdrik, som er fra en kalv.
De bor sammen med deres kvæ, i nogle telte, som kaldes filttelte som også kaldes jurter.
Normalder er nogle meget festlige og glade menneske. De er nogle meget troende menneske. De danner deres egen landsby, da de kan godt lide at leve i flokke. De kan godt lide at holde fast i deres ritualer og traditioner.
Naturbeskrivelse:
Det er et bjergrigt område og der er massere af sne på bjergene. Om aftenen lyser månen på bjergtoppende (s.126) Der er mange kløfter, med meget sne, så der er nogle gang svært at komme rundt. Han kunne i sove for åben himmel, fordi kulden bed i ham. Men da solen kom frem, blev han glad, fordi der endelig kom varme. Der er massere floder, som de kan bade i. I floderne er der også fisk, men de er ligeglade. De får vand via en vandpumpe. Om aftnen blinker natten himlen med millioner af stjerner over dem, det kan de godt lide at kigge på.
Det er gratis at oprette en konto