Jeg vil i denne opgave foretage mig en analyse af de to reklamer for Cult Shaker fra 2003. Begge reklamer bærer overskriften ”Shake it baby”. Derefter vil jeg give en vurdering af reklamerne og deres gennemslagskraft.
Jeg vil med udgangspunkt i sagen om reklame etik skrive en kommentar om dette. Denne kommentar vil jeg rette til et landsdækkende dagblad.
Cult Shaker er et nyt produkt målrettet unge, typisk i aldersgruppen 18-26 år. Cult Shaker er en blanding af energi drik og vodka med en alkohol procent på samme niveau som en stærk øl.
Begge reklamer er relativt ens med hensyn til opbygning. Den eneste forskel er faktisk bare, at kvinden byttes ud med en mand og at flasken holdes på en anden måde. Derudover er reklamen ”plejlvendt”. Teksten og flasken i forgrunden flyttes til den anden side.
Begge reklamer har derfor en regulær form. Disse er delt op i to perspektiver. En forgrund og en baggrund. I forgrunden ses objektet (Flasken og en lille brødtekst) i normal perspektiv med middelafstand, mens objektet (Manden/Kvinden) i baggrunden ses i normal/frøperspektiv og med en meget tæt afstand. Dele af objektet er skæret væk og derfor fokuseres der betydelig på personen fra lårene og til halsen. Billedets komposition er meget traditionel, idet billedfladen er delt med både midterakse og det gyldne snit. På den første reklame er det gyldne snit mest markant ved en vandret akse langs kvindens bryster og cult flasken. På den anden reklame fremhæves mandens skridt og flasken ved hjælp af det gyldne snit. Igen er det selvfølgelig en vandret akse. Disse to snit går gennem sandsynligvis det vigtigste i billedet. Det gyldne snit har også en vigtig rolle ved mandens brystkasse og gennem teksten ”Shake it baby”. På de to reklamer findes der også diagonaler. Den mest fremtrædende diagonal på reklamen med kvinden ligger i samme retning, som cult flasken hælder, altså
Det er gratis at oprette en konto