1 / 2 sider - klik for at bladre

Rejser og personlige oplevelser

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Rejser og personlige oplevelser er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (558 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 10. marts 2014.

Denne opgave reflekterer over rejser, deres mange former og personlige betydninger. Den diskuterer forskellen mellem planlagte og selvstændige rejser samt forskellige præferencer for destinationer. Opgaven indeholder personlige rejseoplevelser fra Libanon, Paris og en klassetur til London, der fremhæver fællesskab og nye indsigter.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet personlig refleksion over rejser med konkrete eksempler og god struktur. Kan give inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • klasseudflugt
  • kulturforskelle
  • libanon
  • london
  • paris
  • personlige rejser
  • rejseoplevelser
  • rejser
  • turisme

Rejser har mange former og betydninger; for nogle kan en rejse være livs ændrende, hvor andre finder rejser som pauser fra en rutinepræget hverdag, eller som en nødvendighed der hører med til ens arbejde. Rejser kan foretages indenlands eller udenfor ens hjemlands grænser, man kan transporteres via fly, bil, tog, bus og/eller skib. Dog behøver man ikke nødvendigvis at transporteres lange distancer fra A til B, for at man det skal kaldes en rejse, man kan have samme den samme følelse af at være ude af sine kendte omgivelser ved at se en film eller blive opslugt i en bog der tager dig til drømmeland. Nogle mennesker foretrækker en planlagt rejse, fra turguides der viser dem rundt, til de måltider der er tilbudt på hotellet, hvorimod andre foretrækker en selvstændig oplevelse, med en rejsebog i den ene hånd og miniordbog i den anden. Rejser kan også føles som et adrenalin rus, fra det øjeblik man går i gang med at pakke sin taske til det øjeblik man spænder sikkerhedsselen og hører flykaptajnens stemme i høretaleren på flyet, der siger ”prepare for take-off”. Personligt er det den bedste følelse for mig, der giver mig gåsehud på kroppen, et smil på læben, og tankerne flyver rundt i hovedet på mig. Personligt, føler jeg ikke at en rejse skal inkludere et fem stjernet hotel, eller andet luksuriøst ophold, så længe man nyder sin tur behøver man ikke bruge sine penge på en seng og pude, som ikke er vigtige når det gælder at lave gode minder.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver