1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af nyhedsartikel om Sydsudan med kommunikationsmodel

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af nyhedsartikel om Sydsudan med kommunikationsmodel er en samfundsfag-opgave til 10. klasse. Fylder 2 sider (497 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 16. marts 2014.

Denne opgave analyserer en nyhedsartikel om urolighederne i Sydsudan ved hjælp af en kommunikationsmodel. Den identificerer afsender, budskab og modtager samt diskuterer, hvordan nyheden påvirker adfærd og supplerer viden. Opgaven giver indsigt i mediemodellens anvendelse på aktuelle begivenheder.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven anvender en kommunikationsmodel til at analysere en nyhedsartikel om Sydsudan. Den er struktureret og giver en klar gennemgang af modellens elementer i relation til teksten.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
7
  • afrika
  • borgerkrig
  • kommunikationsmodel
  • konflikt
  • korruption
  • medieanalyse
  • nyhedsartikel
  • riek machar
  • salva kiir
  • sydsudan

Afsender Budskab modtager påvirker adfærd, supplere viden & underholder

Afsender:

Det rapporterer nyhedsbureaet AFP - /ritzau/AFP

Budskab:

At vi skal kigge ud over vores egen næse tip, og se hvad der egentlig foregår i verden, rundt om os.

Modager:

Alle i alders gruppen 15-60. Det er en meget bred nyhed og den kan vække opsigt ved mange mennesker.

Påvirker adfærd:

Nyheden påvirker menneskerne der hører den, men også dem der bor i de uroligheder i Sudan. Det påvirker befolkningen i Juda, Sudans hovedstad.

Supplere viden:

Jeg vidste selv at Sudan kun har eksisteret i godt og vel 2,5 år og derfor kan konkludere at det er forholdvis tideligt at der begynder optøjer i Sudaan.

Nyheden i sig selv.

Et meget stort antal lig - et sted mellem 400 og 500 - er angiveligt blevet bragt til hospitaler i Sydsudans hovedstad, Juba, efter sammenstød mellem rivaliserende fraktioner i landets hær.

Det rapporterer nyhedsbureauet AFP, som skriver, at FNs Sikkerhedsråd tirsdag har modtaget oplysningerne om de seneste blodsudgydelser i den skrøbelige stat i Afrika, der har eksisteret i mindre end 2,5 år.

Muligt kupforsøg

eldingerne om de mange dræbte kommer i kølvandet på et muligt kupforsøg.

Yderligere 800 mennesker meldes kvæstet i kampene mellem tropper, som er loyale over for præsident Salva Kiir, og soldater, som støtter en anden politisk leder. Det fortæller chefen for FNs fredsbevarende styrker, franskmanden Hervé Ladsous.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver