1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af Thomsen og Elf om storbyens identitet

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Thomsen og Elf om storbyens identitet er en dansk-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (911 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 8. april 2014.

Denne opgave analyserer og sammenligner Søren Ulrik Thomsens artikel 'Søndagsby eller Storstad' og Nikolaj Frydensbjerg Elfs kommentar 'Det værste og det bedste'. Fokus er på deres forskellige holdninger til Københavns kulturelle identitet og byudvikling, samt de retoriske kneb de anvender i deres argumentation. Opgaven diskuterer, hvorvidt København er en unik eller identisk storby i Europa.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af to tekster om storbyens identitet, med fokus på forfatternes holdninger og skrivemetoder. Giver god inspiration til sammenlignende analyse.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • byudvikling
  • essay
  • identitet
  • kommentar
  • københavn
  • nikolaj frydensbjerg elf
  • retorisk analyse
  • sammenligning
  • storby
  • søren ulrik thomsen

Købehavn og de europæiske storbyer generelt, er ikke, som de engang har været, det skriver digteren, Søren Ulrik Thomsen, i uddraget af sin artikel: Søndagsby eller Storstad, i Politikken d. 4. november 2006. Thomsen finder det bekymrende, at der skal investeres i kulturlivet, når København skal opreklameres og gøre sig ekstra interessant for turister og erhvervsliv. Han skriver: ”(…) læser man planer for nye tiltag i byen, er det ærligt talt et rædsomt parfumeret sprog, der føres”. Han synes, at det er småligt, at man tror man kan købe sig til en kulturel identitet. København har altså mistet sin gamle kulturelle identitet, og kun trækker turister til byen ved at minde om alle de andre storbyer i Europa, ifølge Thomsen. Med andre ord, så har København som storstad mistet det banale hverdagsliv, og at de nu blot følger i sporene af de andre storbyer i Europa. Det er ikke længere en speciel storby i forhold til alle de andre europæiske storbyer.

”Inhuman” holdning – latterligt!

Forskerstuderende Nikolaj Frydensbjerg Elf er kritisk overfor Thomsens artikel, og skriver kommentaren, ”Det værste og det bedste”(2002), hvori han angriber Thomsen efter at have læst hans essay. Ordet ’rædselsfuldt’ var det eneste ord Elf efterfølgende havde i hovedet. Han skriver blandt andet, at for Thomsen eksisterer der blot to poler i denne verden: ”Fucking St. Heddinge vs. New York”. Små byer op mod storbyer, altså det dårlige kontra det gode. Der er ikke noget alternativt mellem disse to steder, det er enten godt, som i New York eller dårligt, som i den mindre by på Sydsjælland. Elf skriver: ”(...) selvom rydningen af baggårdene på Vesterbro utvivlsomt må have medført sociale og boligmæssige forbedringer for mange mennesker, ville han have foretrukket at de blev ved med at se ud som de gjorde. Den æstetiske oplevelse var større for sådan én som ham”. Nikolaj Frydensbjerg Elf mener det er dybt latterligt, at Thomsen kan have en så ”inhuman” holdning. Elf selv, ser Københavns forandring som storby tilfredsstillende.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver